Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nauczycieli, instruktorów i wychowawców kolonijnych w Ergo Hestia
Nauczyciel to tak zwany zawód zaufania publicznego wynikający przede wszystkim z faktu, że rodzice posyłając swoje dzieci do szkoły wychodzą z założenia, że szkoła zapewni im nie tylko wykształcenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Niestety, jak życie pokazuje, o niespodziewane i niebezpieczne sytuacje nietrudno, kiedy to wychowankom może stać się krzywda lub oni sami stają się sprawcami szkody. W polskich szkołach co roku dochodzi do około 100 tys. wypadków z udziałem uczniów. Dlatego mimo, że OC pracowników oświaty jest dobrowolne, warto je mieć, zwłaszcza że współczesna świadomość i roszczeniowość wobec szkoły rodziców, a nawet dzieci, jest coraz większa.
Przedmiot i zakres ubezpieczenia:
Nie tylko placówka oświatowa powinna mieć dobre i kompleksowe ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej, ale także sami pracownicy szkoły, ponieważ szkoła może się zwrócić do danego pracownika z regresem. Jak mówią OWU Hestii:
- par. 5 Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna osób objętych ubezpieczeniem za szkody na osobie lub w mieniu powstałe z wypadków mających miejsce w okresie ubezpieczenia, wynikłe z uchybień w wykonywaniu czynności zawodowych nauczyciela, instruktora, wychowawcy.
- par. 6 Jeżeli obowiązanym do naprawienia szkody jest pracodawca zatrudniający ubezpieczonych nauczycieli, wychowawców lub instruktorów, zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela ogranicza się do wysokości roszczeń regresowych przysługujących pracodawcy wobec pracownika.
W świetle przepisów nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za pozostawione im dzieci i młodzież. Dobrowolne ubezpieczenie OC pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, do których może dojść w trakcie pracy.
Jakie szkody są objęte ubezpieczeniem?
Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje te zdarzenia, za które nauczyciel lub wychowawca kolonijny zgodnie z prawem ponoszą odpowiedzialność. Szkody, jakie najczęściej zdarzają się w szkołach to przede wszystkim szkody osobowe w następstwie nieszczęśliwych wypadków, takie jak skręcenia, złamania czy obrażenia ciała innego typu. W takich sytuacjach roszczenia odszkodowawcze mogą być bardzo wysokie. Kolejne najczęstsze szkody to majątkowe dotyczące zdarzeń takich jak np. uszkodzenie sprzętu będącego własnością szkoły, czy zbicie szyby w budynku.
Ubezpieczenie OC chroni w sytuacjach:
- szkoda w wyniku niewłaściwego nadzoru nad podopiecznymi
- szkoda na osobie, przebywającej pod opieką czyli zdarzeń, które nastąpiły w czasie zajęć szkolnych, w tym także wycieczek szkolnych, wskutek zaniedbania leżącego po stronie nauczyciela w stosunku do poszkodowanego ucznia
- szkoda wyrządzona przez podopiecznego czyli szkód, które uczeń wyrządził innej osobie lub rzeczy wskutek niewłaściwego nadzoru sprawowanego przez nauczyciela, którego opiece został powierzony uczeń
Zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o ryzyka dodatkowe, w tym między innymi o odpowiedzialność cywilną za szkody powstałe poza terytorium RP (z wyłączeniem USA i Kanady).
Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie nie obejmuje szkód:
- wyrządzonych przez Ubezpieczającego pozbawionego prawa wykonywania zawodu lub czynności zawodowych albo zawieszonego w prawie wykonywania zawodu,
- powstałych w związku z wykonywaniem przez Ubezpieczającego czynności o charakterze administracyjnym,
- powstałych wskutek używania przez Ubezpieczającego pojazdów mechanicznych lądowych, wodnych lub powietrznych.
Ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona także m.in. w sytuacjach:
- gdy szkody zostały wyrządzone osobom bliskim i spowinowaconym
- gdy szkody spowodowane zostały umyślnie
- szkód wyrządzonych przez Ubezpieczonego własnemu pracodawcy i personelowi tej samej jednostki organizacyjnej.