Zalanie mieszkania sąsiada po awarii pralki, zniszczenie towaru w sklepie przez dziecko, potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze – to tylko kilka przykładów zdarzeń, od których możesz się ubezpieczyć na wypadek konieczności wypłaty odszkodowania poszkodowanemu. Taką możliwość zapewnia polisa OC w życiu prywatnym. Eksperci Bissole Ubezpieczenia wskazują, na co zwrócić uwagę, gdy szukasz takiego rozwiązania. Wybiorą też dla ciebie najlepszą polisę.

 

Niespodziewany wypadek, podczas którego z twojej winy stanie się komuś krzywda bądź uszkodzisz mienie, może być bardzo kosztowny. Jeżeli zostaniesz uznany za odpowiedzialnego za to, że np. przechodzień przewrócił się na oblodzonym chodniku przed twoim domem i złamał rękę, ten może dochodzić od ciebie odszkodowania. Bez odpowiedniego ubezpieczenia, zapłacisz je z własnej kieszeni.

 

Czy stać cię na ryzyko niespodziewanego wydatku rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych? Jeżeli nie, warto rozważyć zakup ubezpieczenia, które zabezpieczy cię na wypadek wyrządzenia szkody innym.

 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jak je znaleźć?

 

OC w życiu prywatnym to wśród ubezpieczycieli dość powszechna oferta dla klientów indywidualnych. Ich propozycje w zakresie zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową oraz cen są dość zróżnicowane. Najczęściej ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można znaleźć w następujących pakietach:

 

  • Indywidualne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – to odrębna polisa, która nie jest powiązana z innymi ubezpieczeniami. Zazwyczaj możesz nią objąć również szkody spowodowane przez twoje dziecko lub zwierzę.
  • Rozszerzenie ubezpieczenia mieszkania lub domu – bardzo często polisę OC w życiu prywatnym można kupić jako dodatek do podstawowego ubezpieczenia nieruchomości. W tym połączeniu chodzi głównie o to, by ubezpieczenie obejmowało nie tylko zniszczenia w mieszkaniu lub domu (np. po pożarze), ale zadziałało również, gdy np. dojdzie do zalania mieszkania sąsiada z winy właściciela czy lokatora ubezpieczonego mieszkania, np. po awarii pralki.
  • Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym stworzone z myślą o konkretnych aktywnościach – u ubezpieczycieli można spotkać np. oferty ubezpieczeń OC na rower. To nic innego jak rodzaj polisy OC w życiu prywatnym, której zakres obejmuje właśnie szkody wyrządzone podczas jazdy na rowerze. OC rowerzysty ma zadziałać dokładnie tak, jak obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy samochodów.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pamiętaj, że eksperci Bissole Ubezpieczenia pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami.

 

OC w życiu prywatnym. W jakich sytuacjach będzie potrzebne?

 

Najważniejszy w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym jest jego zakres. Dobre ubezpieczenie to takie, które w możliwie najszerszym stopniu zapewni ochronę, m.in. w następujących wypadkach:

  • Zalanie mieszkania sąsiada – pamiętaj, że w tym przypadku chodzi o twoją winę, a nie np. pękniętą ze starości rurę, za którą odpowiada administrator budynku.
  • Uszkodzenie mienia w wyniku nieuwagi, np. zrzucenie czyjegoś telefonu ze stolika lub wylanie kawy na cudzego laptopa.
  • Uszkodzenie mienia lub spowodowanie kontuzji u przechodnia podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze.
  • Wybicie szyby przez dziecko podczas gry w piłkę.
  • Ugryzienie przechodnia przez psa.

 

Szukając konkretnego rozwiązania, powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad potrzebami, na które polisa ma odpowiedzieć. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których twoja odpowiedzialność może wiązać się z zajęciami, które nie są powszechne. Jeżeli na przykład amatorsko jeździsz konno albo hobbystycznie pilotujesz drona, upewnij się, że polisa zadziała, gdy spowodujesz wypadek lub uszkodzisz czyjeś mienie.

 

Na tego typu potrzeby często odpowiadają rozszerzenia do ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. W propozycjach ubezpieczycieli można np. znaleźć warianty zapewniające ochronę ubezpieczeniową właścicielom przydomowych pasiek na wypadek pogryzienia osoby trzeciej przez pszczoły – zwykle ograniczeniem jest liczba uli. Dodatkową opcją do standardowej polisy może też być np. rozszerzenie o wypadki związane ze zniszczeniami w mieszkaniu, które od kogoś wynajmujesz (OC najemcy). Jeżeli zaś prowadzisz małe gospodarstwo agroturystyczne, odpowiedni wariant ubezpieczenia zapewni ci ochronę na wypadek szkód wyrządzonych gościom.

 

Warto również zwrócić uwagę na to, by ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmowało działaniem nie tylko zdarzenia na terenie Polski, ale również podczas podróży zagranicznej. To szczególnie istotne podczas wakacyjnych wyjazdów i np. ewentualnego zniszczenia wyposażenia w hotelu.

 

Jak działa polisa OC w życiu prywatnym?

 

Rozważając wybór OC w życiu prywatnym pamiętaj również, by sprawdzić, w jaki sposób zadziała polisa, gdy już będziesz musiał z niej skorzystać. Warto pamiętać, że dla ubezpieczycieli liczą się m.in. terminy.

 

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz informację o tym, co powinieneś zrobić, gdy spowodujesz szkodę:

  • Po pierwsze, zadbaj o to, by rozmiar szkody był jak najmniejszy – jeżeli więc np. potrącisz przechodnia na rowerze i uciekniesz z miejsca zdarzenia, nie licz na to, że ubezpieczenie zadziała. Powinieneś bowiem zapewnić takiej osobie pomoc i w razie potrzeby wezwać pogotowie. Ucieczka z miejsca wypadku to także przestępstwo.
  • Po drugie, jak najszybciej powiadom ubezpieczyciela o zdarzeniu – OWU dokładnie precyzują termin, w którym powinieneś zgłosić szkodę, w przypadku której istnieje ryzyko, że poszkodowany będzie dochodził odszkodowania. Może to być np. maksymalnie 7 dni. Jeżeli poszkodowany wystąpi z pozwem do sądu, ubezpieczyciel również powinien zostać przez ciebie o tym bezzwłocznie powiadomiony, gdy tylko otrzymasz taką informację.
  • Po trzecie, ściśle współpracuj z ubezpieczycielem w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia – ma to szczególne znaczenie dla prawidłowego ustalenia kwoty odszkodowania lub działań już na etapie ewentualnego procesu sądowego. Ubezpieczyciel w niektórych przypadkach może też zapewnić ci konsultację prawną. Ma to duże znaczenie w przypadku szkód zagrożonych wysokimi roszczeniami finansowymi.

 

 

OC w życiu prywatnym. Czego nie obejmuje?

 

W przypadku każdego ubezpieczenia warto mieć na uwadze to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie w każdym przypadku weźmie na siebie odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane z winy ubezpieczonego. Dlatego również w przypadku polisy OC w życiu prywatnym warto zapoznać się ze szczegółami tzw. wyłączeń odpowiedzialności, dostępnymi w OWU.

 

Praktycznie w każdej polisie znajdziesz informację o tym, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów szkody, jeżeli:

 

  • Doprowadzisz do niej umyślnie lub pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających – nie ma więc takiej możliwości, by ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie osobie, którą w napadzie złości pobijesz lub celowo potrącisz jadąc na rowerze.
  • Uszkodzisz przedmioty unikatowe – to dość ciekawe wyłączenie pojawiające się w niektórych OWU, nakazujące wyjątkową ostrożność np. w muzeum.
  • Spowodujesz szkodę podczas zawodowego uprawiania sportu – polisa OC w życiu prywatnym zwykle obejmuje wyłącznie amatorskie uprawianie sportu.
  • Szkodę spowoduje zwierzę niedomowe (egzotyczne) – ubezpieczyciele zwykle obejmują polisą OC w życiu prywatnym szkody spowodowane przez zwierzęta uznawane za domowe, a więc psa lub kota. Jeżeli więc hodujesz inne zwierzęta, sprawdź, co zrobić, byś również w tych przypadkach był objęty ochroną ubezpieczeniową. W ofertach ubezpieczycieli z pewnością znajdziesz możliwość rozszerzenia polisy o zdarzenia wynikające z posiadania koni lub pszczół.
  • Naruszysz prawa autorskie lub inne prawa własności intelektualnej – ubezpieczyciel nie weźmie na siebie odpowiedzialności finansowej za ewentualny plagiat czy piractwo.
  • Zostaniesz obciążony odpowiedzialnością za szkody wywołane podczas zamieszek – to dość szerokie pojęcie, które wskazuje, że szkody wywołane w wyniku celowego udziału np. w demonstracji nie będą podlegać ochronie ubezpieczeniowej.

 

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie zastępuje ubezpieczeń, które zgodnie z prawem mogą być obowiązkowe, a więc przede wszystkim ubezpieczenia OC samochodu. Nie jest też tożsame z ubezpieczeniami dla przedstawicieli konkretnych zawodów w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami. Innym produktem ubezpieczeniowym jest więc np. ubezpieczenie OC nauczycieli, instruktorów i wychowawców, również dostępne w ofercie Bissole Ubezpieczenia. Wśród naszych propozycji znajdziesz również dobrowolne ubezpieczenie OC dla lekarzy oraz lekarzy dentystów.

 

Pamiętaj! Jeżeli ochroną w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym ma również zostać objęte twoje dziecko, dokładnie sprawdź, do którego roku życia będzie działać polisa – zwykle może to być 13. lub 18. rok życia.

 

Ile kosztuje polisa OC w życiu prywatnym?

 

Jest kilka podstawowych czynników, na podstawie których ubezpieczyciel wyceni wysokość składki ubezpieczeniowej, jednocześnie ustalając z tobą okres ubezpieczenia i terminy płatności rat.

 

To przede wszystkim:

 

  • Suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela. Inaczej mówiąc, to maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel jest gotowy wypłacić za objęte polisą szkody.
  • Zakres ubezpieczenia – w zależności od tego, ile osób będzie objętych ubezpieczeniem, na wypadek jakich zdarzeń i na jakim terytorium, stawki będą się od siebie różnić.
  • Indywidualna ocena ryzyka – ubezpieczyciel może poprosić o dane do analizy twoich dotychczasowych ubezpieczeń, by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia kolejnych szkód i na tej podstawie dostosować wysokość składki.

 

Pamiętaj! W standardowych propozycjach składka ubezpieczeniowa w polisie OC w życiu prywatnym wynosi zwykle od kilkudziesięciu do około 200 zł rocznie. Prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na zniżki w przypadkach, gdy kupujesz ubezpieczenie w pakiecie (np. z polisą na mieszkanie) i podpiszesz umowę na termin dłuższy niż 1 rok (np. 3 lata).

 

Jeżeli szukasz ubezpieczenia OC w życiu prywatnym i chciałbyś sprawdzić, który ubezpieczyciel najbardziej będzie odpowiadał twoim potrzebom, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Bissole Ubezpieczenia. Przedstawimy ci szeroką paletę propozycji wraz z naszymi rekomendacjami.