Ubezpieczenie roweru

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by było ono skuteczne 

Zakup polisy ubezpieczenia OC i NNW warto rozważyć jeżeli jeździsz na rowerze, nie tylko podczas wakacyjnych wycieczek. Może ona ustrzec Cię od wielu problemów i zabezpieczyć przed kosztami m.in. leczenia po wypadku. Warto też zadbać o to, by w razie kradzieży jednośladu ubezpieczyciel pokrył Twoje straty. W wyborze oferty pomogą Ci eksperci Bissole Ubezpieczenia. 

Aż w 3 513 wypadkach w Polsce w 2021 r. uczestniczyli rowerzyści. Co dziesiąty został przez nich spowodowany. 185 rowerzystów zginęło. To oficjalne statystyki polskiej policji. Można w nich również znaleźć informację o tym, że ponad 10 tys. osób rocznie traci rowery w wyniku kradzieży. 

To dane dotyczące wyłącznie zgłoszonych oficjalnie przypadków. Można więc założyć, że jest ich więcej. 

Warto wiedzieć, że kiedy poruszasz się rowerem jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i chociaż w Polsce ubezpieczenie rowerzystów nie jest obowiązkowe, to warto o nim pomyśleć. Nie gwarantuje ono uniknięcia wypadku czy kradzieży, ale okaże się bardzo pomocne, gdy do nieszczęśliwego zdarzenia już dojdzie. 

Ubezpieczenie roweru. Zadbaj o OC i NNW

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr skrętu – to wcale nie lista przewinień kierowców samochodów, ale najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystów. 

Jeżeli policja uzna Cię za winnego spowodowania wypadku, wówczas poszkodowany (np. właściciel uszkodzonego pojazdu bądź pieszy) ma prawo żądać od Ciebie odszkodowania. Jeżeli nie masz odpowiedniego ubezpieczenia, oznacza to, że będziesz musiał pokryć szkodę z własnej kieszeni. Czy jesteś gotowy na wydatek rzędu kilku lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych? 

Właśnie dlatego warto kupić ubezpieczenie OC rowerzysty. Działa ono dokładnie w taki sposób, jak obowiązkowe ubezpieczenia OC kierowców: jeżeli wyrządzisz komuś szkodę podczas podróży rowerem, ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie. To środki np. na pokrycie kosztów naprawy porysowanego przez rowerzystę auta, czy wypłatę odszkodowania dla potrąconego pieszego. 

Równie istotnym elementem ubezpieczenia w przypadku rowerów jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeżeli np. podczas upadku złamiesz rękę, ubezpieczyciel nie tylko wypłaci Ci odszkodowanie, ale może również zadbać o transport do szpitala i pokrycie kosztów hospitalizacji czy rehabilitacji.  

Nie brakuje również ofert, w których ubezpieczyciele zapewniają powypadkową pomoc psychologa czy opiekę nad zwierzętami pozostawionymi w domu. 

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Zakup nowego roweru to zwykle wydatek od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, choć często na drogach można spotkać znacznie droższe modele. Tymczasem kradzieże jednośladów są dość powszechne – nie tylko ze stojaków rowerowych, ale też z klatek schodowych, balkonów czy piwnic. 

Z myślą o takich sytuacjach ubezpieczyciele przygotowali ofertę ubezpieczenia roweru od kradzieży. Jeżeli zaopatrzysz się w taką polisę, wówczas po kradzieży (bądź rabunku) roweru będziesz mógł liczyć na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie, za które będziesz mógł kupić nowy sprzęt. 

Ubezpieczenie roweru od kradzieży (lub rabunku) zwykle jest elementem oferty „casco”, zgodnie z którą ubezpieczyciel zwraca również np. koszty naprawy uszkodzeń pojazdu. 

Ubezpieczenie roweru. O czym należy pamiętać?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, pamiętaj by przed wyborem oferty ubezpieczenia roweru, dokładnie zapoznać się z jej warunkami. To one decydują bowiem o tym, czy lub w jakich przypadkach ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w oczekiwanej wysokości czy też pomoże w organizacji leczenia. 

Oto najważniejsze elementy oferty ubezpieczenia roweru, na które powinieneś zwrócić uwagę:

    • Suma ubezpieczenia, czas trwania oraz terytorium obowiązywania polisy – to podstawowe czynniki, które powinieneś ocenić. Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą możesz otrzymać z określonego tytułu np. NNW. Jako procent sumy ubezpieczenia jest określany stopień uszczerbku na zdrowiu, by ubezpieczyciel mógł oszacować kwotę wypłaty w razie danego zdarzenia.Zwróć też uwagę na to, czy ubezpieczenie będzie działać wyłącznie na terenie Polski, czy też np. całej Europy. Pamiętaj wreszcie, że w chwili nieszczęśliwego zdarzenia musisz już być objęty ubezpieczeniem – w wielu przypadkach ubezpieczenie zaczyna obowiązywać dopiero dobę po zakupie polisy.

 

    • Rower nowy a używany – jeżeli ubezpieczany rower nie jest nowy, sprawdź, czy oferta obejmuje również jednoślady używane. Jeżeli tak, to ubezpieczyciel precyzuje ich maksymalny wiek.

 

    • Ubezpieczenie bagażu – zwykle nie jest on objęty podstawowym zakresem ubezpieczenia od kradzieży. Warto skorzystać z opcji rozszerzenia ubezpieczenia o bagaż, jeżeli przewozisz np. drogi aparat.

 

  • Udział własny w szkodzie – standardem na rynku jest wyznaczenia poziomu udziału własnego w szkodzie. Oznacza to, że np. 10 proc. strat powstałych w wyniku wypadku będziesz musiał pokryć ze swojej kieszeni

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Równie istotną kwestią jak warunki ubezpieczenia są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. To sytuacje, w których nie otrzymasz od ubezpieczyciela żadnych środków.

Do podstawowych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w polisie rowerowej należą:

    • Uprawianie sportów wysokiego ryzyka – zwykle podstawowa wersja ubezpieczenia nie obejmuje zdarzeń powstałych np. podczas amatorskich wyścigów kolarskich czy jazdy po stromych zboczach (downhill). Koniecznie upewnij się, jakie dokładnie aktywności są objęte ubezpieczeniem.

 

    • Jazda po alkoholu lub środkach odurzających – w takich sytuacjach nie licz na jakiekolwiek odszkodowanie.

 

  • Niedbałe zabezpieczenie roweru – szczególnie dokładnie sprawdź, czy warunki ubezpieczenia roweru precyzują miejsca, w których jest bądź nie jest on ubezpieczony od kradzieży (np. balkon, piwnica itd.). Istotny jest również poziom zabezpieczeń tych pomieszczeń, a więc np. zamki antywłamaniowe czy kłódki.

Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że nie przypiąłeś roweru wystarczająco mocnym zabezpieczeniem. W przypadku tańszych rowerów może wystarczyć tzw. U-lock, ale drogi sprzęt wymaga już zabezpieczenia grubym łańcuchem z utwardzonej stali.

WYBIERASZ SIĘ W ROWEROWĄ PODRÓŻ? A MOŻE ROWER TO TWÓJ REGULARNY ŚRODEK TRANSPORTU? PAMIĘTAJ O DOBRYM UBEZPIECZENIU, DOPASOWANYM DO TWOICH POTRZEB.

Eksperci Bissole Ubezpieczenia pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie roweru. Skontaktuj się z nami!