Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenia komunikacyjne to bardzo szeroki segment rynku ubezpieczeń i też bodaj najbardziej popularny. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, zgodnie z prawem, jest zobowiązany do posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej. Dowolnie natomiast każdy może skorzystać ze znacznie rozszerzonej ochrony obowiązkowego OC o dodatkowe pakiety ochrony własnego auta (np.mini auto casco) bądź bardzo szerokiego zakresu w ramach AutoCasco, assistance czy NNW.

W naszej ofercie znajdziecie ubezpieczenia komunikacyjne wszystkich ubezpieczycieli działających na polskim rynku w tym PZU, Warty, LINK4, AXA, Hesti, Generali i wielu innych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) ma charakter obowiązkowy więc każdy posiadacz samochodu lub innego pojazdu mechanicznego musi je mieć! Oznacza to również, że zakłady ubezpieczeń mające tego typu ubezpieczenie w swojej ofercie, mają obowiązek takiej ochrony udzielić. Za brak aktualnego OC grożą bardzo surowe kary pieniężne.

OC komunikacyjne zapewnia wypłatę środków przez towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Ma ono na celu zapewnienie środków na pokrycie roszczeń z tytułu szkód na na osobie i na mieniu, powstałych w wyniku wypadku drogowego.

Bez względu na to, jak bardzo doświadczonym kierowcą jesteś, bądź nawet jeśli używasz swój pojazd jedynie okazyjnie, nic nie zwolni Cię od obowiązku posiadania OC.

Ubezpieczenie Autocasco (AC) nie jest obowiązkową polisą, ale mimo to jest jednym z najpopularniejszych nieobowiązkowych ubezpieczeń na polskim rynku. Przede wszystkim zabezpiecza ono nasz majątek, czyli nasze auto, w razie wypadku. Bardzo często często jest sprzedawane w korzystnych pakietach dających dużą dodatkową ochronę. AC jest niezwykle przydatne, gdyż ubezpiecza pojazd przed czynnikami zewnętrznymi, a także działaniem osób trzecich (np. wandalizmem czy kradzieżą). Przedmiotem ubezpieczenia AC mogą być:

 • pojazdy samochodowe
 • wyposażenie pojazdu
 • wyposażenie dodatkowe
 • bagaż
 • ochrona utraty zniżki OC oraz AC
 • Stała Suma Ubezpieczenia
 • ubezpieczenie szyb samochodowych

Assistance zapewnia pomoc na drodze, gdy przydarzy się awaria, wypadek, kradzież. Pewnie każdemu przytrafiła się sytuacja taka jak: przebita opona, awaria silnika czy niespodziewanie rozładowany akumulator. Takie zdarzenia potrafią skutecznie zepsuć i utrudnić wakacyjne wyjazdy czy nawet zwykłą podróż do pracy. Ubezpieczenie Assistance pomaga właśnie w takich nieprzewidzianych sytuacjach drogowych, a zatem będzie przydatne szczególnie osobom często podróżujących. Assistance to jedno z ubezpieczeń dodatkowych do OC. Zakresy Assistance mogą się znacznie różnić w zależności od towarzystwa. Do najważniejszych usług w ramach assistance należą:

 • naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia;
 • holowanie pojazdu;
 • wymiana koła;
 • dostarczenie paliwa;
 • zapewnienie samochodu zastępczego;
 • transport osób z miejsca zdarzenia i zapewnienie im noclegu;
 • pomoc medyczna;
 • pomoc prawna za granicą.

Ubezpieczenie assistance samochodu nie musi być drogie.

Niektórzy ubezpieczyciele dołączają podstawowy pakiet assistance do ubezpieczeń OC bez dodatkowych opłat.

W podstawowych wariantach, dołączanych bezpłatnie do ubezpieczeń OC, zakres pomocy jest ograniczony. Ubezpieczyciel pozwoli za darmo skorzystać z usług informacyjnych przez telefon (np. dotyczących organizacji auta zastępczego), zorganizuje i zapłaci za holowanie do określonej odległości (np. 100 kilometrów od miejsca zdarzenia) oraz zorganizuje i opłaci naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu zdarzenia do określonej kwoty (np. 100 euro). Warto zawsze dokładnie sprawdzić zakres usług (w tym także terytorialny świadczonej pomocy).

Przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy oraz wszystkich pasażerów pojazdu wskazanego w umowie ubezpieczenia, doznanych w związku z użytkowaniem, na terytorium RP i za granicą. Jeśli dojdzie do wypadku w wyniku którego zostaną poszkodowane osoby, to właśnie z ubezpieczenie NNW otrzymają one odszkodowania, ale także polisa przeznaczona jest na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Dotyczy to także sytuacji śmierci ubezpieczonego lub jednego z pasażerów w wyniku wypadku. Bardzo ważne jest, że odszkodowanie będzie przyznane z NNW jeśli liczba osób w pojeździe nie przekracza dozwolonej liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Bardzo istotne jest, że NNW działa nie tylko w trakcie jazdy w razie wypadku drogowego, ale również podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, jego ładunku i rozładunku oraz w trakcie naprawy auta na trasie. Oczywiście są także wyłączenia odpowiedzialności, wśród których znajduje się przede wszystkim prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, celowe spowodowanie wypadku czy wspomniane już wcześniej przekroczenie dozwolonej ilości pasażerów.

Zakresy ubezpieczenia NNW oraz sumy ubezpieczenia mogą się znacznie różnić w poszczególnych towarzystwach. Ale bez wątpienia warto posiadać to ubezpieczenie dodatkowe, zwłaszcza jeśli jest się zawodowym kierowcą lub jest to podstawa naszej pracy lub jeśli nie posiadamy żadnych innych ubezpieczeń na życie i zdrowie.

Ubezpieczenie opon

To dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne typu assistance, które obejmuje wyłącznie uszkodzenia opon. Najczęściej można wykupić ubezpieczenie opon w pakiecie z ubezpieczeniem OC, AC lub assistance. Ubezpieczyciel zapewni wymianę koła lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego. Największą zaletą ubezpieczenia opon jest to, że skorzystanie z niego nie powoduje utraty zniżek na autocasco (AC) przy przedłużaniu umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie szyb

Podobnie działa ubezpieczenie szyb samochodowych. Jest to ubezpieczenie dodatkowe dla naszego pojazdu. Chroni szyby pojazdu przed skutkami przeróżnych uszkodzeń. Ubezpieczenie obejmie zwrot kosztów zakupu nowej szyby oraz jej wymiany. Do naprawy używane są zwykle nowe zamienniki szyb odpowiednie dla modelu pojazdu. Ubezpieczenie szyb jest szczególnie korzystne, gdy mamy duże zniżki w Autocasco i nie chcemy ich utracić, przy uszkodzeniu samych szyb w pojeździe. Ubezpieczenie szyb może również dodatkowo chronić nasz samochód, gdy mamy tylko polisę OC. W ubezpieczeniu szyb występuje często udział własny i jest ograniczone sumą ubezpieczenia (np. 2000 PLN na cały okres ochrony).