Podróż i sport

Jeśli  planujesz  wyjazd  zagranicę, nieważne czy zorganizowany z biurem podróży, na własną rękę, czy w podróż służbową – warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, którzy będą Ci towarzyszyć. Właśnie po to są ubezpieczenia podróżne, by chronić Twoje zdrowie i życie.

Polisa podróżna powinna być niezbędnikiem każdego turysty, ponieważ to jej posiadanie w dużej mierze zapewnia komfort i spokój. Z reguły kupujemy ją na ostatnią chwilę lub w pakiecie z wycieczką, nie zastanawiając się, co dokładnie zawiera takie ubezpieczenie. Tymczasem warunki polisy turystycznej różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu ochrony. Bardzo ważne jest aby wykupić polisę najpóźniej dzień przed wyjazdem (później stosowane są tzw. okresy karencji).

Standardowo ubezpieczenia podróżne obejmują:

 • koszty leczenia, w tym: koszty ratownictwa, assistance
 • pomoc prawną
 • następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • bagaż
 • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym.

Bardzo ważne są przy tym sumy ubezpieczenia. Zwykle najniższe, ekonomiczne warianty opiewają na około 20tys euro sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, a w wielu krajach może to być zdecydowanie za niska kwota.

Ważne rozszerzenia zakresu polisy turystycznej:

Ważne rozszerzenia zakresu polisy turystycznej:

Pamiętajmy, że każdą  polisę można rozszerzyć o  dodatkowe ubezpieczenie uzależnione od naszych oczekiwać i planów wakacyjnych, zwłaszcza jeśli zamierzamy uprawiać sporty. Należy sprawdzić u danego ubezpieczyciela katalog sportów zaliczanych do „sportów wysokiego ryzyka” oraz „sportów ekstremalnych” i odpowiednio zwiększyć ochronę.

Specjalne pakiety dotyczą zwykle narciarzy i snowboardzistów szusujących za granicą.

Zalety ubezpieczenia ski:

 • pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, transportu i akcji ratunkowej
 • odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek
 • ochrona bagażu i sprzętu sportowego

Rozszerzenia ubezpieczenia mogą dotyczyć także tzw. klauzuli alkoholowej. Zawsze trzeba rozszerzyć ochronę w przypadku chorób przewlekłych.

Jeśli planujemy podróż samochodem warto zwrócić uwagę na fakt że  polskie ubezpieczenie  OC jest respektowane w większości krajów europejskich, to jednak brak AC, NNW czy choćby ASSISTANCE może utrudnić nam podróż i narazić nas na duże koszty. Dlatego warto skontaktować się z naszym biurem i  sprawdzić dobre ubezpieczenie przed wyruszeniem w podróż.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

Wiele osób zastanawiamy się nad zakupem dodatkowej polisy skoro posiada już EKUZ. Warto znać podstawowe różnice tych zabezpieczeń.  Przede wszystkim EKUZ jest honorowany tylko w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest oferowana bezpłatnie, jednakże nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdu za granicę. Istotą EKUZ jest, że jej posiadacz może korzystać z opieki zdrowotnej w danym kraju na identycznych zasadach, jak jego obywatele. Z EKUZ refundowane są koszty tylko w państwowych placówkach medycznych. Z EKUZ nie pokrywane są ewentualne koszty transportu medycznego do kraju, a najczęściej również – za udzieloną pomoc w ramach akcji ratunkowej czy poszukiwawczej. Polisa turystyczna pokrywa wszystkie koszty leczenia, również te nierefundowane przez EKUZ. Dodatkowo zawiera liczne usługi, których w EKUZ  w ogóle nie ma, jak ubezpieczenie bagażu, assistance, NNW, OC i inne.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

Na wypadek rezygnacji lub przerwania podróży możemy ubezpieczyć się od tzw. Kosztów rezygnacji. Więcej na temat ubezpieczenia od rezygnacji znajduje się tutaj.

Zalety:

 • zwrot do 100% kosztów podróży w przypadku rezygnacji przed jej rozpoczęcie
 • zwrot części kosztów w przypadku przerwania podróży w czasie jej trwania
 • możliwość rezygnacji z wielu udokumentowanych powodów

 

Nieprzewidziana sytuacja może zdarzyć się wszędzie. Wypadek  na drodze, zagubiony bagaż, konieczność wizyty u lekarza czy pobytu w szpitalu – w każdym z tych zdarzeń będziemy mogli liczyć na pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, kosztów leków oraz odszkodowanie w razie wypadku.  Nie warto ryzykować wychodząc z założenia, że „nic mi się nie stanie”, zwłaszcza kiedy podróżujemy po obcym kraju, gdzie zwykle koszty leczenia są bardzo wysokie! Do tego dochodzi stres, a często także brak znajomości języka. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu będziemy mieć  pewność, że  w każdej chwili jest ktoś kto nam pomoże.

Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego, które zapewni spokój podczas wyjazdu – zgłoś się do naszego Biura!